Haber

HDP, Demokratik Cumhuriyet Konferansı düzenleyecek

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu’nun toplantısında “Demokratik Cumhuriyet’in inşası” konusu tartışıldı. Kurulda, “Demokratik Cumhuriyet Konferansı” gerçekleştirilmesi kararı alındı. Kurulan komisyon kısa müddet içinde çalışmalarına başlayacak ve İstanbul ya da Ankara’da konferans gerçekleştirilecek.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığı bilgilere nazaran, Konferansa, HDP’nin bileşenleri, siyasi partiler, memleketler arası çaptaki aydın, muharrir, siyasetçiler davet edilecek. Konferansın sonuçları da MYK’de tartışılacak ve HDP “Demokratik Cumhuriyet”in inşası için yol haritası belirleyecek.

AK PARTİ’NİN ZİYARETİ

Parti genel merkezinde düzenlenen MYK’de Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın partiye ziyareti ve anayasa değişikliği teklifi de ele alındı.

Parti Sözcüsü Ebru Günay, “Başörtüsü sorununun bir anayasa değişikliği konusuna dönüştürülmesini hakikat bulmuyoruz. Esasen CHP tarafından bu halde gündeme getirilmesini de hakikat bulmuyoruz. İktidar da bunu bir çeşit fırsatçılığa çevirerek ortalığı bulandırıyor. Anayasanın en kıymetli özelliğinin eşitlikçi ve özgürlükçü olmasıdır. Özgürlük fakat herkes için özgürlük, her inanç, kültür, lisan, kimlik için sınırsız özgürlüğe varız. Anayasayla Kürtlerin, Alevilerin, mütedeyyin kesitlerin, ezilenlerin, emekçilerin, bayanların, gençlerin haklarını teminata alalım. Bu türlü bir değişiklik varsa biz varız” açıklaması yaptı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu