Haber

Çocuklarda bağışıklığın güçlenmesi için “dengeli beslenme ve hareket” önerisi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Ana Bilim Kolu Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, çocukların güçlü bağışıklık için hareket etmesi ve nizamlı beslenmesi gerektiğini belirtti.

İstanbul’da düzenlenen BrandWeek kapsamındaki sıhhat oturumunda konuşan Kara, salgın ve bilhassa soğuk mevsimlerde artan enfeksiyonlar ile bunlardan korunma yollarına ait bilgi verdi.

Prof. Dr. Kara, “Bağışıklık sistemimizin uygun şekilde tehditlere cevap verebilmesi için dengeli ve yeterli beslenme, uyku, düzenli hareket çok önemli. Günümüzde çocuklar zamanlarının büyük kısmını ev içerisinde ve bilgisayar başında geçiriyor. Oysa güçlü bağışıklık için hem hareket etmeli hem de düzenli beslenilmeli.” tabirlerini kullandı.

Sağlık sorunlarının birden fazla hareketsizlikten kaynaklanıyor

Hareket için mümkünse açık havada ve yeşil alanda günlük 30 dakikalık yürüyüşler yapılmasını tavsiye eden Kara, günümüzdeki en değerli sorunların hareket azlığından kaynaklandığının altını çizdi.

Kara, gerek enfeksiyon etkenlerine gerek birtakım kronik hastalıklara karşı bağışıklık sisteminin istenilen, kâfi ve çok olmayan yanıtı verebilmesi için de gereksinimlerinin olduğunun unutulmaması gerektiğini kaydetti.

Kara, bağışıklık sisteminin muhtaçlık duyduğu vitamin ve mineraller için mevsimine uygun beslenmenin, kâfi zerzevat ve meyve tüketmenin ehemmiyet taşıdığını aktardı.

Prof. Dr. Kara, bedenin üretmediği lakin sıhhatin devamı için gereksinim duyulan kimi vitamin, mineral ve yağlar bulunduğuna işaret ederek, haftada 1-2 sefer taze balık tüketmenin, dışarıdan alınması gereken yağlar ve bilhassa omega 3 açısından kâfi olacağını tabir etti.

Kara, balık tüketilemediğinde balık yağı içeren besin desteklerinden takviye alınabileceğini bildirdi.

Bağışıklık sistemi için değerli vitaminlerden örnekler veren Kara, süt üzere mevsime uygun olan ya da uygun biçimde sunulan besinlerin, güçlü bir kaynak olduğunu lakin güneş ışığında kaldıklarında ya da saklama şartlarına uyulmadığında, istenilen D vitamini ve öteki özelliklerinin kaybıyla karşı karşıya kalınabileceğini tabir etti.

Ateş Kara, yağların da açıkta havayla temasları olduğunda, oksidasyon nedeniyle bedenin muhtaçlığı olan yağ özelliğinden yapısındaki değişim ile uzaklaştığına dikkati çekerek, “Bu destek olarak kullandığımız ürünler için de geçerli, üretim anındaki özelliğini bizlerin tükettiği anda korumasına özen göstermeliyiz. Bu nedenle lütfen ürünleri tercih ederken etiketlerine bakalım, içeriklerine, miktarlarına, saklama koşullarına özellikle dikkat edelim.” ihtarını yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu